Sosyal Medya Düzenlemeleri İnternet Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Gündemin en çok konuşulan olaylarından birisi olan sosyal medya konusuna Deyinecek olursak eğer
Öncelikle şunu söylemekte fayda var, işin siyasal boyutu değil. Yine de sosyal medyanın düzenlenmesi ve burada işlenebilecek suçlara müdahale edilebilmesi sadece Türkiye’nin gündeminde yer almıyor. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesi bu konuda çalışmaları yapıyorlar . Bunların Türkiye’de atılan adımlarla ne ölçüde benzer olduğu ise mağlum

Aslında ilk olarak hükumetin bu mecralardan ne beklediği ve bu beklentinin ne ölçüde karşılanabilir olduğu.

Hükümetin Talepleri Nelerdi

Öncelikli istekler her platformun Türkiye’de bir temsilci bulundurması yönünde olduğunu. Ama büyük ölçüde tamamlanmış durumda, çoğu platform anlaşmalı oldukları ajanslar vasıtasıyla Türkiye çalışmalarını yürütüyor. Bu ajanslar temsilcilik görevini üstlendiklerini beyan ederlerse bir sorun kalmaz.
Bir nevi Temsilci isteğinin asıl sebebi bu platformların kazançlarını gözlemleyebilmek, denetleyebilmek ve yaptırım yapabilmek. Bunun yanında silinmesi, kaldırılması talep edilen içeriklere anında müdahale edilebilmesinin yolunu açabilmek.

Bu noktada da kural oldukça ağır işleyecek. İstenilenleri yerine getirmeyen platformlara süre müddeti tanınacak ve süre dolduğunda platforma erişim tamamen kısıtlanacak.
Bunu göze almayan platformlar ‘paşa paşa’ vergilerini verecek, söz dinleyecek denilmekte.

Platformlar Buna Ne Ölçüde Uyar
Aslında Facebook ve Google bu tip uyarılara hızlı cevap verebilen iki platform olarak karşımıza çıkıyor. Netflix’in de buradaki kazancına ve yatırımına zarar verebilecek hamlelerden uzak durduğunu da geçmişte gözlemledik. Fakat Twitter çıkış yaptığı ülkede dahi “Kuralları ben belirlerim.” Diyebilmeyi başarabilmiş bir organizasyon. Amerika’daki onca uyarıya rağmen kullanıcı verilerini paylaşmamayı seçmesi, aynı şeyi daha önce Türkiye’de kapatılmış olmasına rağmen burada da yapmış olması onun kurallara ne ölçüde uyacağını anlamamızı zorlaştırıyor.

TikTok tarafında ise durum oldukça garip, bu gündem oluşurken TikTok, Türkiye ayağını güçlendirdiği yeni çalışmalarını hızlandırdı. Amerika, TikTok ve Çin’e karşı mücadelesinin dozunu arttırırken hem TikTok hem de ülkemiz ne gibi adımlar atacak.

Web Sektörü Nasıl Etkilenecek

Kendisini sosyal medya uzmanı olacak şekilde geliştiren editörlerin de işleri zora düşebilir.

Bazı platformlar ise çalışmalarının çoğunluğunu arama motorlarından ziyade sosyal medyalar üzerine yapabilmekte.

Yeni düzenlemelerle kapatılan sosyal medya platformları olacak mı dersiniz? Yorumlarda fikirlerimizi paylaşalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*